Apr
08
2026
Neodymium ball magnets are powerful, compact, and highly versatile—but their strength also means proper storage is essential. Whether used in educational settings, offices, or industrial environments...
1" od x 5/16" id x 1/4" thi (Ø25.4-7.9x6.3mm) is the most common size in category of ring shaped waterproof neodymium magnet,it is also offered with plastic and rubber coating. Rubber coating is prefered to limit slipping on smooth surfaces. We use n52 neodymium to make rubber coated ring magnets 1" od x 5/16" id x 1/4" thi (Ø25.4-7.9x6.3mm), the pull force is approx 11 lbs. You’re welcome to consult other sizes of waterproof neodymium magnets rubberized.
| Material: | NdFeB, Grade N52 |
| Dimensions: | 1" od x 5/16" id x 1/4" thick |
| Magnetization Direction: | Axial (Poles on Flat Ends) |
| Plating/Coating: | Black Rubber Coated |
| Tolerances: | ±0.020" x ±0.020" x ±0.020" |
| Weight: | 0.485 oz. (13.8 g) |
| Pull Force | 11.1 lbs |
| Max Operating Temp: | 176ºF (80ºC) |
| Brmax: | 14800 Gauss |
| BHmax: | 52 MGOe |
lf you have any questions, you can contact us to help you solve them.