Apr
08
2026
Neodymium ball magnets are powerful, compact, and highly versatile—but their strength also means proper storage is essential. Whether used in educational settings, offices, or industrial environments...
1/2”x1/2”x1/2”(12.7x12.7x12.7mm) is a popular size for waterproof neodymium block magnet,which is provided with plastic or rubber resistant coating. Rubber coating increase friction force, it is choosed when the magnet used on glass.Our rubber coated waterproof neodymium cube block magnets 1/2”x1/2”x1/2”(12.7x12.7x12.7mm) are usually supplied with grade-N52.
| Material: | NdFeB, Grade N52 |
| Dimensions: | 1/2" Length x 1/2" Width x 1/2" Thick |
| Magnetization Direction: | Thru Thickness |
| Plating/Coating: | Black Rubber Coated |
| Tolerances: | ±0.004" x ±0.004"x±0.004" |
| Weight: | 0.48 oz. (13.6 g) |
| Pull Force | 7.0 lbs |
| Surface Field: | 5800 Gauss |
| Max Operating Temp: | 176ºF (80ºC) |
| Brmax: | 14800 Gauss |
| BHmax: | 52 MGOe |
lf you have any questions, you can contact us to help you solve them.