Apr
08
2026
Neodymium ball magnets are powerful, compact, and highly versatile—but their strength also means proper storage is essential. Whether used in educational settings, offices, or industrial environments...
A typical sized waterproof neodymium cube block magnet with dimensions of 9.5mm length, width and height, both plastic and rubber are available for the coating. Rubber coated neodymium block magnets 9.5x9.5x9.5mm are mainly used when surface need to be protected, such as fridges and cars. You're supported by samples and cheap price.
| Material: | NdFeB, Grade N52 |
| Dimensions: | 3/8" Len x 3/8 Wid x3/8" Thi |
| Magnetization Direction: | Throu-Thick |
| Plating/Coating: | Black Rubber Coated |
| Tolerances: | ±0.004" x ±0.004"x±0.004" |
| Weight: | 0.19 oz. (5.39 g) |
| Pull Force | 4.64 lbs |
| Surface Field: | 5600 Gauss |
| Max Operating Temp: | 176ºF (80ºC) |
| Brmax: | 14800 Gauss |
| BHmax: | 52 MGOe |
lf you have any questions, you can contact us to help you solve them.