Apr
08
2026
Neodymium ball magnets are powerful, compact, and highly versatile—but their strength also means proper storage is essential. Whether used in educational settings, offices, or industrial environments...
1”x1”x3/8”(25.4x25.4x9.5mm) is a standard size in category of waterproof neodymium magnets, it is ordered by many magnet distributors, We have both plastic and rubber coated neodymium block magnets 1”x1”x3/8”(25.4x25.4x9.5mm) for sale.Magnets with rubber coating are used on glass,fridge or cars. You’re supported by fast delivery and cheap price.
| Material: | NdFeB, Grade N52 |
| Dimensions: | 1" x 1" x 3/8" thick |
| Magnetization Direction: | Thru Thickness |
| Plating/Coating: | Black Rubber Coated |
| Tolerances: | ±0.004" x ±0.004"x±0.004" |
| Weight: | 1.63 oz. (46.1g) |
| Pull Force | 24.4 lbs |
| Surface Field: | 3550Gauss |
| Max Operating Temp: | 176ºF (80ºC) |
| Brmax: | 14800 Gauss |
| BHmax: | 52 MGOe |
lf you have any questions, you can contact us to help you solve them.