Apr
08
2026
Neodymium ball magnets are powerful, compact, and highly versatile—but their strength also means proper storage is essential. Whether used in educational settings, offices, or industrial environments...
In category of rectangular waterproof neodymium magnets,1"x1/2"x 1/4"(25.4x12.7x6.3mm) is best-selling size that supplied with bother rubber and plastic coating. Soft rubber coating is used to anti scratch. We have plastic rubber coated waterproof neodymium rectangular block magnets 1" x 1/2" x 1/4"(25.4x12.7x6.3mm) in stock for immediately shipping.
| Material: | NdFeB, Grade N52 |
| Dimensions: | 1" x 1/2" x 1/4" thick |
| Magnetization Direction: | Thru Thickness |
| Plating/Coating: | Black Rubber Coated |
| Tolerances: | ±0.004" x ±0.004" x ±0.004" |
| Weight: | 0.381 oz. (10.8 g) |
| Pull Force | 9.94 lbs |
| Surface Field: | 4174 Gauss |
| Max Operating Temp: | 176ºF (80ºC) |
| Brmax: | 14800 Gauss |
| BHmax: | 52 MGOe |
lf you have any questions, you can contact us to help you solve them.