Apr
08
2026
Neodymium ball magnets are powerful, compact, and highly versatile—but their strength also means proper storage is essential. Whether used in educational settings, offices, or industrial environments...
Durable rubber proctective layer is coated on disc magnet, which make the magnet sliding resistant.The finished size is Ø3/4”x3/8”(Ø19x9.5mm). Rubber coated waterproof neodymium disc magnets 3/4”x3/8”(19x9.5mm) with grade N52 have pull force approx 13 lbs. Cheap price and samples are availble for testing.
| Material: | NdFeB, Grade N52 |
| Dimensions: | 3/4" dia. x 3/8" thick |
| Magnetization Direction: | Axial (Poles on Flat Ends) |
| Plating/Coating: | Black Rubber Coated |
| Tolerances: | ±0.004" x ±0.004" |
| Weight: | 0.562 oz. (15.9 g) |
| Pull Force | 13.12 lbs |
| Surface Field: | 4750 Gauss |
| Max Operating Temp: | 176ºF (80ºC) |
| Brmax: | 14800 Gauss |
| BHmax: | 52 MGOe |
lf you have any questions, you can contact us to help you solve them.