Apr
08
2026
Neodymium ball magnets are powerful, compact, and highly versatile—but their strength also means proper storage is essential. Whether used in educational settings, offices, or industrial environments...
Large water resistant neodymium block magnet is represented by size of 2" x 1" x 1/2" (50.8x25.4x12.7mm),which can be supplied with both hard plastic and soft rubber coating. Soft rubber coating are mostly used for holding on cars,fridge and glass. A rubber coated rectangular neodymium block magnets 2" x 1" x 1/2" (50.8x25.4x12.7mm) with grade N52 has approx 60 lbs pull force. You’re supported by fast delivery and cheap prices.
| Material: | NdFeB, Grade N52 |
| Dimensions: | 2" x 1" x 1/2" thick |
| Magnetization Direction: | Thru Thickness |
| Plating/Coating: | Black Rubber Coated |
| Tolerances: | ±0.004" x ±0.004" |
| Weight: | 3.89 oz (110.2 g) |
| Pull Force | 63.02 lbs |
| Surface Field: | 3900 Gauss |
| Max Operating Temp: | 176ºF (80ºC) |
| Brmax: | 14800 Gauss |
| BHmax: | 52 MGOe |
lf you have any questions, you can contact us to help you solve them.