Apr
08
2026
Neodymium ball magnets are powerful, compact, and highly versatile—but their strength also means proper storage is essential. Whether used in educational settings, offices, or industrial environments...
Ø1"x1/2" (25.4x12.7mm) is popular size for waterproof neodymium magnet,it is available for both plastic and rubber coating. Rubber coating has function of sliding resistant. Our rubber coated neodymium disc magnets 1"x1/2" (25.4x12.7mm) are recommended for approx 28 lbs pull force. You’re supported by cheap price and samples.
| Material: | NdFeB-N52 |
| Dimensions: | 1" dia. x 1/2" thick |
| Magnetization Direction: | Axial (Poles on Flat Ends) |
| Plating/Coating: | Black Rubber Coated |
| Tolerances: | ±0.004" x ±0.004" |
| Weight: | 1.40 oz. (39.7g) |
| Pull Force | 28.3 lbs |
| Surface Field: | 4800Gauss |
| Max Operating Temp: | 176ºF (80ºC) |
| Brmax: | 14800 Gauss |
| BHmax: | 52 MGOe |
lf you have any questions, you can contact us to help you solve them.